Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

8.02.2018 r.

We wtorek, 6 lutego obchodziliśmy w szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie wysłuchali w godzinach porannych audycji, w której oprócz zalet pojawiły się też niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem Internetu. Corocznie nasza społeczność aktywnie uczestniczy w dodatkowych prelekcjach, które mają wszystkim uświadomić korzyści i wady Internetu. W tym roku punktem kulminacyjnym obchodów DBI była prelekcja pani starszej sierżant Marty Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, która przybyła wraz z sierżantem Adrianem Umyszkiewiczem. Godzinnym wykładem wprowadziła uczniów w świat niebezpieczeństw, które czyhają na młodzież w Internecie. Poruszone zostały sprawy związane z hejtowaniem, czynami karalnymi oraz skutkami tych czynów (od upomnienia przez sąd, nadzór kuratora do pobytu w zakładzie poprawczym). Uczniowie zobaczyli ciekawy film z muzyczną puentą "Zajarani życiem", który ukazał problem cyberprzemocy wśród młodzieży, uzależnienia od Internetu, zupełnego podporządkowania swojego życia dla świata wirtualnego. Wiele spraw i zagadnień było uczniom znanych, ale pojawiło się dużo ciekawych wątków, popartych przykładami z codziennej pracy policji, które wzbogaciły wiedzę uczniów. Wszystkie treści przedstawiciele klas będą omawiać na lekcjach wychowawczych, kontynuując i podsumowując ważne zagadnienia związane z Internetem. Prelekcja zakończyła się ogłoszeniem wyników konkursów, które zostały zorganizowane w szkole. Obrazując hasło tegorocznej kampanii DBI - "Tworzymy kulturę szacunku w sieci", wyłoniliśmy następujących uczniów z naszej szkoły. W kategorii: plakat wykonany dowolną techniką plastyczną zwycięzyła Zuzanna Wincior z klasy 3a, wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyły: Agata Kleiber i Monika Traczyk z klasy 7c. W kategorii: plakat wykonany dowolną techniką komputerową zwycięzcą został Wojciech Dudziński z klasy 7a. Prace można podziwiać na holu szkoły. W ostatniej kategorii: film lub animacja wygrały nasze ubiegłoroczne laureatki: Paulina Augstyniak, Zuzanna Kubiak, Emilia Sowińska i Dominika Siudzińska  z klasy 3a. Przygotowały świetny film edukacyjny dla każdego użytkownika Internetu. Polecamy, bo warto zobaczyć - link https://www.youtube.com/watch?v=NXtBV4wni6g  Goście wręczyli wszystkim laureatonagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
Po aktywnym uczestnictwie uczniów przyszedł czas na pogadankę dla rodziców i nauczycieli. Pani policjantka swoją prelekcję wzbogaciła o prezentację multimedialną. Dorosła publiczność została wtajemniczona m.in. w aspekty prawne wykroczeń i przestępstw internetowych, a cała wiedza poparta została przykładami z codziennej służby policji. Po prelekcji był również czas na pytania i wyjaśnianie indywidualnych problemów. Padło wiele cennych wskazówek na przyszłość, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i z jakimi problemami przyjdzie nam toczyć walkę. Lepiej być czujnym i przygotowanym na różne sytuacje. Miłą niespodzianką i sporym zaskoczeniem było pojawienie się pana ze swarzędzkiej telewizji STK, który nakręcił relację z tej imprezy. Jesteśmy dumni, że z 17 gmin okalających Poznań właśnie w naszej szkole temat obchodów DBI został tak nagłośniony. http://telewizjastk.pl/wiadomosci/czytaj/dzien-bezpiecznego-internetu-w-luboniu  Organizatorki DBI zadbały także o ulotki informacyjne dla rodziców, które rozdane zostały przybyłym gościom. Dziękujemy wszystkim za obecność i zainteresowanie tym ważnym tematem. Na pewno musimy być świadomi, że "brak zagrożeń w Internecie zależy tylko od jego użytkowników. To jak zostanie wykorzystany zależy przede wszystkim od nas."

Organizatorki szkolnego DBI: K.Paradowska, W.Stankiewicz