"Pi razy drzwi" – KLAPS DRUGI DNI MATEMATYKI

13.03.2014 r.

W obliczu ostatnich osiągnięć w obliczaniu liczby π (10 bilionów miejsc po przecinku), żartobliwe powiedzenie "pi razy drzwi" do określania przybliżonej wartości czegokolwiek zaczyna nabierać zupełnie innego znaczenia, dużo dokładniejszego niż komukolwiek mogłoby się wydawać smileyW przededniu Święta liczby Pi uczniowie zmagali się z kolejnym zadaniem. Tym razem rozwinięcie liczby Pi przeżywaliśmy na wesoło. Podczas każdej przerwy w holu szkoły zadaniem uczniów było odmierzenie „ na oko” ziaren, następnie sprawdzenie tego na wadze. Wygrał ten uczeń, którego waga ziaren była najbliższa liczbie 3,14. Konkurencji towarzyszyły niezwykłe emocje. Podczas przerw stoisko z wagą było oblegane przez uczniów. Zadanie wydawało się niemożliwe do wykonania. Ileż było wrzawy i oklasków, gdy waga ziaren odmierzonych przez Jasia Misiaka z IIIg wskazała dokładnie 3,140 kg. Bardzo blisko byli Dominika Deska, IIIg -3,145kg oraz Sebastian Stęplowski z I h -3,145kg. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i zapraszamy na jutrzejszy finał, podczas, którego nastąpi rozdanie nagród we wszystkich konkursach, które towarzyszyły przygotowaniom obchodów Święta liczby Pi.

Małgorzata Zgoła