"Czym są prawa człowieka?" - warsztaty w naszej szkole

19.11.2012 r.

Dnia 19 listopada br. w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez wolontariuszy Stowarzyszenia "Jeden świat". W zajęciach brali udział uczestnicy projektu "Czy potrzebne są prawa człowieka?" oraz opiekunowie - p. Katarzyna Urbaniak i p. Paulina Hącia.

Na początku mieliśmy okazję poznać się nawzajem i porozmawiać trochę o organizacjach broniących praw człowieka. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy. Mieliśmy wyobrazić sobie, że jesteśmy jedynymi ludźmi na niezamieszkałej przedtem wyspie i musimy wymyślić jej nazwę oraz spisać trzy podstawowe zasady, których każdy powinien przestrzegać. Efektem naszej pracy były cztery różne kodeksy przedstawione przez kapitanów grup. Wyjaśniliśmy sobie, dlaczego te prawa uważamy za najważniejsze i wspólnie to przedyskutowaliśmy. Każdy miał okazję zabrać głos i wypowiedzieć swoje zdanie w różnych kwestiach.

Następnie dowiedzieliśmy się, że wszystkie prawa, które powinny nam przysługiwać, zawarte są w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dostaliśmy skróconą wersję tego dokumentu oraz karteczki, na których opisane były różnego rodzaju problemy. Ich rozwiązania znajdowały się w tekście Deklaracji. Naszym zadaniem było odnalezienie odpowiedniego punktu i wygłoszenie własnego stanowiska na dany temat. W wielu kwestiach zdania były podzielone, jednak udało nam się dojść do kompromisu.

W międzyczasie dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o organizacjach broniących praw człowieka, a także o tym, gdzie i kiedy dochodzi do ich łamania. Mieliśmy okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz sami wypowiedzieć się na różne tematy. Całość zakończyła się krótkim quizem podsumowującym cały materiał z warsztatów.

Bardzo dziękujemy członkom Stowarzyszenia "Jeden świat" za to, że poprzez dobrą zabawę przekazali nam wiedzę potrzebną do realizacji projektu. Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia będą się częściej odbywać w naszej szkole.

Iga Skrzypczak
Uczniowie