CO SIĘ DZIEJE W BIBLIOTECE?

29.05.2013 r.

W ostatnim czasie w bibliotece działo się wiele. Rozstrzygnięty został konkurs literacki  „Pies, kot i …”, w którym nagrodzeni zostali: Amanda Magdziak z klasy 1d za opowiadanie o kocie pt. „Niezwykła podróż Wixi”, Damian Grześ z klasy 2 a za wiersz o rybach i Krzysztof Mikołajczak z klasy 2d za bardzo trafne ujęcie w swym utworze istoty psiego życia. Dwaj wymienieni wyżej uczniowie bardzo często biorą udział w konkursach literackich organizowanych przez szkolną bibliotekę. Obaj próbowali swych sił w konkursie „Jan Paweł II w mojej twórczości”, uzyskując ex aequo II miejsce. I miejsce w tym konkursie otrzymała za dwa utwory o naszym Patronie Joanna Spychała z klasy 2d. Gratulujemy i mamy nadzieję, że książkowe nagrody trafiły w Wasze gusta. "Konkurs gwary poznańskiej" pokazał, że wyrazy "pyry", "korbol" w naszym regionie są nadal znane, ale przy "redyskach", "kuszce", "kabotku", "dyrdoku", "drzuzgowkach" i "wasce" pojawiają się już problemy. Młode pokolenie coraz mniej zna wyrazy z gwary poznańskiej, ale wystarczyły  koszyk z losami-karteczkami, na których zapisane były wyrażenia gwarowe i koszyk z nagrodami - pysznymi owocowymi lizakami, żeby konkurs wzbudził wielkie zainteresowanie wśród młodzieży. Uczniowie klas I, II i III pilnie szukali w „Słowniku  gwary miejskiej Poznania” i ”Słowniku gwary poznańskiej” znaczenia dziwnie brzmiących dla nich słów. Konkurs odbył się w poniedziałek 28 maja, ale cieszył się takim powodzeniem, że powtórzyłyśmy go następnego dnia.

Katarzyna Urbaniak i Katarzyna Jóźwiak