Bezpieczeństwo w Internecie

10.02.2016 r.

„Internet jest nieocenionym narzędziem komunikacji, edukacji i rozrywki. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań, daje możliwość dyskusji o hobby z osobami je dzielącymi. Niestety Internet to nie tylko same korzyści. Z korzystaniem z Internetu wiążą się także rozmaite zagrożenia…”

Dziś w szkole odbyła się prelekcja pan policjanta z lubońskiego komisariatu na temat zagrożeń związanych z niewłaściwym używaniem InternetuPan Krzysztof Niewiada uświadomił uczniom najważniejsze zagrożenia: rozpowszechnianie nielegalnych treści, nielegalne uzyskiwanie danych, włamania sieciowe i zainfekowanie komputera programem wirusowym, kontakt z nieznajomymi, spam, wyłudzenia i oszustwa na aukcjach internetowych, cyberprzemoc. Oprócz tego poruszył aspekty prawne niewłaściwych zachowań w sieci, konsekwencje czynów, sposoby reagowania i radzenia sobie z przestępczością i prześladowaniami w Internecie. Uczniowie mieli okazję oglądnąć także dwa filmiki dotyczące niewłaściwych zjawisk w sieci i stalkingu. Odpowiedni komentarz do filmów był niewątpliwie dobrym materiałem do przemyśleń. W prelekcji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas, którzy robili notatki z wykładu i przekażą cenne informacje swoim klasom. Na lekcjach wychowawczych zostaną ponownie poruszone te zagadnienia i przedyskutowane z resztą uczniów. Cała prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie młodzieży. Widać było, że temat jest dla nich ciekawy i ważny. Utrwaleniu wiedzy służą także przypięte na holu szkoły zasady netykiety, czyli kodeksu etycznego Internetu. Plakaty przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania w Internecie. Na lekcjach informatyki nauczycielki przypomną omawiane zagadnienia i przekażą wychowawcom istotne informacje. 
Akcję przygotowały panie: Wiesława Stankiewicz i Katarzyna Paradowska, które bardzo dziękują uczniom za aktywny udział w prezentacji, a panu policjantowi za jej przeprowadzenie.

 

K.Paradowska, W.Stankiewicz
Uczniowie