2e i 2f w siedzibie głównej TVP Poznań

20.11.2015 r.

Gimnazjum to miejsce, w którym pojawiają się pierwsze poważne pomysły dotyczące wyboru ścieżki kariery. Czasem bazują one na opowieściach kogoś, kto dany zawód już wykonuje, czasem na obejrzanym ostatnio filmie. Najłatwiej jednak podejmuje się decyzję, będąc naocznym świadkiem wykonywanej pracy. W poniedziałek 16 listopada uczniowie klas 2e oraz 2f zweryfikowali swoje chęci do podjęcia kariery dziennikarskiej i odwiedzili siedzibę główną TVP Poznań. Dowiedzieli się najważniejszych informacji dotyczących kanałów oferowanych przez telewizję publiczną, codziennej pracy dziennikarzy, monterów i operatorów kamer. Największe wrażenie wywarła na nich sala, w której kręcone są wszystkie programy. Uczniowie zaznajomili się z działaniem promptera, tzn. miniściągi, z której korzystają dziennikarze, a także z niesamowicie wysoką wartością materialną sprzętu – jedna kamera to koszt pół miliona złotych! Gimnazjaliści odwiedzili także reżyserkę, w której zapoznali się z działaniem wyposażenia potrzebnego do prawidłowego przekazania nakręcanego materiału. Nie zabrakło też wizyty w archiwum – dużym pomieszczeniu od podłogi do sufitu wypełnionym milionem kaset i płyt ze starymi nagraniami. Przewodnik odpowiedział na wiele pytań, między innymi na te, które dotyczyły możliwości zatrudnienia w TVP Poznań. Poznanie telewizji „od kuchni” było niezwykłym doświadczeniem, które pozwoli inaczej spojrzeć na zawód dziennikarza. Kto wie, może za kilka lat zobaczymy jednego z uczniów 2e lub 2f prowadzącego „Teleskop”?

Katarzyna Walczak