21 lutego - Dzień Języka Ojczystego

21.02.2019 r.

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Polskiego, który związany jest z Dniem Języka Ojczystego, ustanowionym przez UNESCO 21.02.1999 r. Językiem polskim posługuje się ok. 50 mln ludzi nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie na świecie znajdują się nasi rodacy. Jest też szóstym językiem pod względem użytkowników w Unii Europejskiej. Ciekawostką jest, że polski alfabet zawiera litery, których nie ma w żadnym innym alfabecie – są to: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Na pewno nie ułatwia to nauki obcokrajowcom:) Z okazji Dnia Języka Polskiego nasza szkoła została  odpowiednio ozdobiona – na holu pojawiła się dekoracja z napisem oraz piękne literki i zakładki do książek, wykonane przez klasy młodsze. Klasy starsze pisały opowiadania na dowolny temat, ale wszystkie wyrazy w nich musiały się zaczynać na jedną literę, która wcześniej przedstawiciele klas losowali. Nie było to wcale łatwe zadanie, ale klasy poradziły sobie z nim znakomicie i na holu zawisły ciekawe i zabawne teksty. Kasia i Ala z kl.3d przedstawiły krótkie słuchowisko o języku polskim i zachęciły do czytania kolorowych kartek, zawierających „łamańce językowe” czyli bardzo trudne wyrazy i ich zestawienia, które pojawiły się na wszystkich drzwiach. Mamy nadzieję, że wszystkie udało się poprawnie przeczytać i nikt nie połamał języka. Pamiętajmy, że nasz język ;polski jest bardzo piękny i dźwięczny, dbajmy o to, aby nie zaśmiecać go niepotrzebnymi zapożyczeniami i wulgaryzmami.                

SP5
Uczniowie