14 marca - święto liczby Pi

18.03.2013 r.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Luboniu  świętowali dzień ludolfiny - najbardziej znanej matematycznej niewymierności. Święto liczby niewymiernej π obchodzone jest 14 marca (zgodnie z amerykańskim zapisem daty: 3.14), choć niektórzy również uwzględniają datę 22 lipca - ten dzień bowiem kojarzy się z aproksymacją (przybliżeniem) Pi - iloraz liczb 22 i 7 wynosi około 3,14. Liczba Pi fascynuje świat od starożytności, bowiem już wtedy ówcześni matematycy próbowali dokonać jak najdokładniejszego przybliżenia jej wartości.

Uczniowie naszego gimnazjum po raz pierwszy obchodzili to święto. W holu szkoły pojawiła się gazetka poświęcona liczbie Pi, a na 4. lekcji uczennice kl. IIg Paulina Deska i Monika Leńczuk poprowadziły audycję. Uczennice przedstawiły znaczenie liczby, skąd wziął się znak π, ciekawostki o liczbie Pi oraz sposoby zapamiętywania jej długiego rozwinięcia (w październiku 2011, Shigeru Kondo uzyskał dokładność ok. 10 bilionów miejsc po przecinku). Już dzisiaj planujemy kolejne święto tej liczby, które mamy nadzieję stać się szkolnym świętem matematyki.

Małgorzata Zgoła
Uczniowie