MŁODZIEŻOWE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE

8.04.2015 r.

W naszej szkole drugi rok działa kółko astronomiczne pod nazwą Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. W zajęciach, w co drugi czwartek od godz.16.15 do 17.45 w sali 201, spotyka się grupa uczniów zainteresowana fizyką, a w szczególności astronomią. W tym semestrze montowaliśmy zakupione przez szkołę teleskopy, uczyliśmy się ich obsługi w pracowni i w terenie. Na razie za dnia, ale planujemy także obserwacje nocnesmileyPoza tym poznajemy i badamy działanie sprzętu optycznego. Badaliśmy budowę i działanie soczewek wypukłych i wklęsłych. Obserwowaliśmy, jak zachowuje się światło lasera przechodzące przez nie. Wykonaliśmy bardzo widowiskowe doświadczenia w zaciemnionej pracowni fizycznej. Każdy próbował wykonać jak najciekawszy bieg promieni lasera. Wszystkim się udało otrzymać niesamowite ,,obrazy”. Nie da się wybrać najładniejszego, a więc każdy otrzyma w nagrodę słodką niespodziankę na następnym spotkaniu MOA. Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszej grupy miłośników poznawania Wszechświata, to serdecznie zapraszamy. Szczegóły u pani Rubisz i na gazetce przy pracowni fizycznej (201).

Ewa Rubisz