Dnia 5 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w naszej szkole spotkała nas niebywała niespodzianka. W holu pojawiła się piękna dekoracja - oczywiście- stworzona z motyli! Zostaliśmy powitani przez nauczycieli życzeniami oraz słodkim upominkiem. Na tablicach w holu każdy uczeń mógł dokonać wpisu, dając wyraz temu, że popiera naszą działalność charytatywną. My utwierdziliśmy się w tym, że zaangażowanie i wysiłek bezinteresownego pomagania innym są doskonałą szkołą kształtowania siebie i swoich cech charakteru. To pierwszy krok w realizowaniu własnych planów i zamierzeń.

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do współpracy. Mile widziana każda osoba, która chce podać innym pomocną dłoń.

Jeśli chcecie podzielić się swoim czasem, napiszcie do nas: motyli-wiele@wp.pl.

Czekamy!

Wolontariusze Gimnazjum nr 2

Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu realizuje projekt Comenius "Il faut cultiver l'Europe, notre jardin". W minionym roku szkolnym odbyły się już wizyty partnerskie w Hiszpanii i w Polsce, a w dniach 18-23 listopada br. uczniowie i nauczyciele z Włoch, Hiszpanii, Francji i Polski spotkali się w Alcamo na Sycylii.

Nasz zespół Comenius reprezentowało siedmioro gimnazjalistów i dwie nauczycielki. Celem wizyty było poznanie środowiska naturalnego regionu, dziedzictwa historycznego i kulturowego, wymiana doświadczeń, a także sprawozdanie z realizacji etapów projektu i uściślenie planów pozostałych spotkań i zadań do wykonania w ramach projektu. Podczas wizyt zwiedziliśmy Alcamo, Palermo, pozostałości dawnej kolonii greckiej Selinunte, owiane legendami i mitami Erice, rezerwat przyrodniczy i saliny Trapani i Paceco, stanowiące przystań dla migrujących ptaków, gdzie obserwowaliśmy m.in. różowe flamingi. Na trasie naszych wędrówek znalazł się też rezerwat u ujścia rzeki Belice z ruchomymi wydmami i ciekawą fauną i florą, a także urokliwe Castellammare del Golfo.

Podobnie jak w Hiszpanii i w Polsce, i tym razem posadziliśmy drzewo. Był to granatowiec ze względu na powiązanie z mitologią i bogatą symbolikę. Na miejskim Placu Republiki włączyliśmy się w akcję odnowy zieleni, sadząc rośliny. Nie zabrakło też wspólnej zabawy, spotkań w gronie przyjaciół. Nasz pobyt w Alcamo był również okazją do nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni, doskonalenia znajomości języków obcych. Z Włoch wróciliśmy pełni wrażeń i miłych wspomnień, wdzięczni rodzinom za ciepłe przyjęcie i organizatorom za przygotowanie ciekawego programu wizyty. Grazie e arrivederci!

Kolejne spotkanie odbędzie się w maju we Francji.

Comenius Włochy - dziennik z podróży

Magdalena Madajczyk-Głowacka - koordynator projektu Comenius

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi

Uczniowie klas drugich i trzecich muszą dokonać niebawem niezwykle ważnego wyboru - zdecydować o dalszym kształceniu i przyszłym zawodzie. Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o pracy sędziego. Zdecydowałam, że połączymy poznanie jego pracy z uświadomieniem sobie, jak ważnym filarem demokracji jest niezależna władza sądownicza. Dlatego 23 listopada 2012 roku pod opieką p. Łukomskiej, p. Szymankiewicz i p. Skórskiej pojechaliśmy do Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Agata Stando i Zosia Tomaszewska, klasa IIc