Przejdź do strony:

Noc Naukowców to impreza cykliczna organizowana od 2008 roku, w której biorą udział instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe, które prezentują tu swoje osiągnięcia. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję by przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym zawód naukowca. Podczas tego wyjątkowego eventu prezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, jak i artystyczne. Uczniowie z naszej szkoły wybrali się pod opieka Pani Łukomskiej i Pani Szymankiewicz na Politechnikę Poznańską. Widzieliśmy pokaz laboratoryjnych źródeł energii elektrycznej: wodnej i wiatrowej .Oglądaliśmy m.in. wystawę robotów z różnych dziedzin zbudowanych przez członków Koła Naukowego i pracowników naukowych.Sprawdziliśmy swoją wiedzą z Unii Europejskiej, uczestnicząc w quizach, konkursach i kole fortuny.Dowiedzieliśmy się także, jaki sprzęt należy zabrać, wyruszając na Spitsbergen. Zatrzymaliśmy się także przy stoisku z logicznymi grami planszowymi. Na koniec zjedliśmy pyszne krówki, którymi częstowali nas naukowcy z Politechniki Poznańskiej. Tej nocy nie mogliśmy przespać! Czekamy na kolejną w przyszłym roku. 

Wojtek Hajder i Mikołaj Wiciak, 7a

Czy wiesz, ile rdzennych języków występuje w Europie? Który z języków jest najczęściej używanym językiem na świecie? Skąd pochodzi język migowy?
Na takie pytania o językach odpowiadali uczniowie, a także rozwiązywali  inne zadania geograficzno-językowe .W piątek 27.09.2019 roku obchodziliśmy bowiem w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jest to tradycja krajów europejskich. Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W całej Europie organizowane są kursy językowe, gry, debaty, konferencje, programy radiowe, konkursy i inne imprezy dla każdego.  Nasza szkoła dołączyła więc do tej pięknej tradycji. Wyróżniające miejsca w konkursach w dzisiejszym dniu uzyskali reprezentanci klas: 8a, 7a oraz 6a.

Małgorzata Szymankiewicz

W każdy piątek, gdy większość uczniów myśli już i rozpoczyna weekend, chętni uczniowie z klasy 7a przychodzą na dodatkowe zajęcia z fizyki. Przy herbatce i słodkościach, poprzez zabawę, poznajemy fascynujący świat nauki. Ostatnio uczniowie wykonali balonowe statki powietrzne unoszone ciepłym powietrzem. Na kolejnych zajęciach będziemy wykonywać równie ciekawe zadania poznając zjawiska fizyczne towarzyszące nam na co dzień. Będziemy starać się je tłumaczyć by lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Nie zabraknie realizacji pomysłów i projektów zaproponowanych przez uczniów. Niezdecydowanych jeszcze uczniów z klasy 7a zapraszamy w piątek o 14.30 do sali 201. 

Ewa Rubisz

W czwartkowy poranek klasa IIb i IIc odwiedziły Kids Farm w Przecławiu. Pojechaliśmy zwiedzać stadninę, oglądać egzotyczne ptactwo oraz zapoznać się z pracami polowymi.  Braliśmy udział w wykopkach. Na pole dojechaliśmy traktorem. Dowiedzieliśmy się wszystkiego o uprawie ziemniaków i pomagaliśmy w ich wydobywaniu. Po powrocie z pola czekały na nas ciepłe, pyszne kiełbaski i gorąca herbata. Szczęśliwi, ubrudzeni i obdarowani ziemniakami  wróciliśmy do Lubonia. 

Lucyna Frankowska, Anna Wieloch
Przejdź do strony:
Uczniowie