Nauczyciele nie tylko nauczają! Nieustannie sami uczą się, zdobywając nowe kompetencje, w tym wychowawcze. Dwunastoosobowa grupa pedagogów z SP5 w dniach 14 i 15 grudnia wzięła udział w pierwszej części szkolenia warsztatowego dla realizatorów programu wychowawczo-profilaktycznego "Spójrz inaczej". Prowadził je p.Andrzej Kołodziejczyk, socjolog, trener-superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, współautor koncepcji. Program, pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne, stanowi profilaktykę dotyczącą całego procesu powstawania negatywnych zachowań u dzieci i młodzieży. Uczy uczniów rozumienia siebie i innych, rozpoznawania i zaspokajania własnych potrzeb i wyrażania emocji w konstruktywny sposób, lepszego radzenia sobie z różnymi problemami, umiejętności  dobrego współżycia z innymi i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach, tak, aby w przyszłości nie sięgały w tym celu po środki uzależniające. 

Jolanta Walczak

10 grudnia grupa uczniów z klasy 2a i 2d wybrała się na Stadion Miejski w Poznaniu, by dopingować piłkarzy poznańskiego Lecha w starciu z Cracovia Kraków. Po raz kolejny klub ze stolicy Wielkopolski zorganizował akcję „Kibicuj z klasą”, dzięki której na trybunach zasiadło ponad 10 tys. dzieci i młodzieży. Na zakończenie mało emocjonującego meczu pogoda sprawiła nam miła niespodziankę w postaci białego puchu. W zimowej aurze, lekko zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy do Lubonia. 

Michał Garstkiewicz

W dniu 13.12.2017 klasa 5a wybrała się wraz z p.M Szymankiewicz i p.W.Idzikowską do Muzeum Rogala Świętomarcińskiego mieszczącym się w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i Koziołki przy Starym Rynku w Poznaniu. Obejrzeliśmy pokaz o tajemnicach i wypieku rogali świętomarcińskich  zaprezentowany z elementami gwary i historii Poznania. Prowadzony był on przez Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego poznaniaka – Wuja Binia. W programie były również warsztaty wypieku ciast, podczas których poznaliśmy  recepturę i składniki używane do produkcji rogali świętomarcińskich. Towarzyszyły nam legendy o powstaniu rogali oraz elementy poznańskiej gwary. Odbył się też  wspólny wypiek ciast przy użyciu tradycyjnych narzędzi połączony z degustacją tych smakołyków. Dodatkowo spacer po udekorowanym świątecznie Starym Rynku w Poznaniu połączony z oglądaniem świątecznie ubranych Koziołków okazał się raz jeszcze prawdziwą przyjemnością. 

Małgorzata Szymankiewicz i klasa 5a

Grupa uczniów naszej szkoły 13 listopada wraz z rodzicami udała się do Filharmonii Poznańskiej na Koncert Galowy NOWOWIEJSKI- HOŁD OJCZYŹNIE. Przed samym  koncertem wręczono nagrody młodym twórcom w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego NOWOWIEJSKI IN MEMORIAM. Koncert składał się z dzieł organowych, orkiestrowych, chóralnych, wokalnych. Nasza młodzież usłyszała m.in. takie kompozycje Feliksa Nowowiejskiego jak: PARCE DOMINE, HYMN DO BAŁTYKU, POŻEGNANIE ELLENAI. Gdy wykonywany był utwór PSAL 136 OJCZYZNA, nasi uczniowie wśród dużego chóru dostrzegli swojego nauczyciela p.Dorotę Muchę, która wystąpiła razem z uczniami swojego chóru PSM I st. im. K. Kurpińskiego. To był miła niespodzianka. Zaproszenie na powyższy koncert dla naszego środowiska otrzymała p.Dorota od Dyrekcji Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, za co dziękujemy. Zostały one rozdane uczniom jako wyróżnienie za dodatkową aktywność, czyli działanie w grupie muzycznej. Grupa ta istnieje od września 2017 roku na terenie naszej szkoły. Już dwukrotnie występowała.Pierwsza prezentacja - to audycja muzyczna  dla dzieci klas 1 - 3 z okazji obchodów Dnia Muzyki. Druga to występ z okazji Święta Niepodległości, podczas którego wykonane zostały pieśni "Kocham cię Polsko" , "Dzień dobry, biały ptaku". Aktualnie grupa muzyczna przygotowuje kolędy na fletach. D. Mucha

Dorota Mucha
Przejdź do strony:
Uczniowie